PMMA / Szkło akrylowe / Plexi

Arkusze Carbon włókno węglowe
Carbon / Włókno węglowe
30 marca, 2022
Materiał płyta arkusze HPL high pressure laminate
HPL
30 marca, 2022

PMMA / Szkło akrylowe / Plexi

Jest przezroczysty lub barwiony, sztywny i świetnie nadaje się przy zastosowaniach estetycznych i ekspozycyjnych.

Czym jest PMMA?

PMMA czyli Polimetakrylan metylu znany nam wszystkim szerzej jako szkło akrylowe lub plexi. Jest to wysoce przezroczysty (na poziomie 92-94%) termoplastyczny polimer powstający wskutek polimeryzacji metakrylanu metylu.

Najczęściej spotykaną formą pleksy są różnego rodzaju płyty mogące występować w praktycznie każdym dostępnym kolorze. Bardzo często można się spotkać z nazywaniem PMMA szkłem akrylowym lub plastycznym. Wynika to przede wszystkim z jego najbardziej charakterystycznej cechy jaką jest bardzo wysoka przezroczystość konkurująca ze zwykłym szkłem.

Cechy PMMA

Jednak nie są to jedyne unikalne cechy dla których warto poświęcić uwagę PMMA.

  • Niska waga – W porównaniu z klasycznym szkłem tej samej wielkości arkusz z plexi jest średnio o połowę lżejszy co sprawia, że użytkowanie jest o wiele łatwiejsze i wygodniejsze.

  • Cena – plexiglass zazwyczaj jest tańszy od analogicznie dużej klasycznej szyby.

  • Trwałość – Akrylowe arkusze są o wiele wytrzymalsze od tradycyjnego szkła.

  • Zwiększone bezpieczeństwo – PMMA jest odporne na rozbicia, co oznacza że w momencie złamania/pęknięcia plastik zamiast na dużo drobnych odłamków jak w przypadku szkła, pęknie na kilka dużych odłamków. Dodatkowo jest wyjątkowo higieniczny i może być łatwo czyszczony.

  • Izolacja termiczna plexi bardzo dobrze zatrzymuje ciepło.

Zastosowanie frezowanego plexi

Ze względu na swoje cechy PMMA stało się bardzo popularnym oraz w wielu przypadkach lepszym zamiennikiem szkła. Wykorzystuje się je praktycznie w każdej dziedzinie. Bardzo często stosowane jest jako przeszklenia w domach lub szklarniach. Doskonale sprawdza się jako nowoczesne ramki na zdjęcia lub przy odpowiednio wykończonym wariancie materiału mogą zastąpić nawet lustra.

Jednak na wyposażeniu domu oraz wystroju wnętrz zastosowania PMMA się nie kończą. Branża handlowa i reklamowa powszechnie wykorzystuje produkty z pleksy. Wszelkiego rodzaju ekspozytory sklepowe, standy, lady, gabloty, kasetony, ekspozycje czy też tabliczki z dużym prawdopodobieństwem będą wykonane z pleksy.

 

Wykonujemy usługi w Gdańsk, Gdynia, Sopot, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Malbork, Starogard Gdański, Tczew, Białystok, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Grudziądz, Kwidzyn, Pomorskie, Trójmiasto