Sklejka

Material OSB płyta
OSB
30 marca, 2022
Płyty kompozyty rózne
Kompozyty
30 marca, 2022

Sklejka

Niesamowicie wytrzymała dzięki naprzemiennym warstwom, z ogromem fornirów do wyboru. Stosowana np. w meblach, budynkach, skateparkach, ekspozytorach.

Czym jest sklejka?

Sklejka to drewnopodobny materiał stosowany w wielu branżach, między innymi meblarskiej, budowlanej oraz przemysłowej. Ceniony jest przede wszystkim za swoją wytrzymałość, uniwersalność oraz lekkość i wygodę w obróbce dzięki czemu znajduje zastosowanie przy małych jak i większych projektach.

Powstaje ona poprzez sklejenie ze sobą arkuszy drewna gdzie każdy kolejny arkusz obrócony jest o 90° w stosunku do poprzedniego co zapewnia zwiększoną odporność mechaniczną sklejki. Do wyrobu wykorzystuje się najczęściej drewno brzozowe, olchowe, sosnowe lub egzotyczne.

Warstwowa struktura sklejek pozwala na wiele modyfikacji samego materiału, od sklejek surowych przez powlekane filmem/tworzywami sztucznymi, po ogniotrwałe i wodoodporne.

Rodzaje sklejek:

  • Sklejki surowe (iglaste/liściaste/kombi) – charakteryzują się przede wszystkim jednolitymi naturalnymi powierzchniami, dużą wytrzymałością mechaniczną. Najczęściej stosowane są w budownictwie (poszycia dachów, podłogi, schody), przy wykańczaniu wnętrz (panele dekoracyjne) i do produkcji mebli (regały, krzesła, fotele).

  • Sklejki filmowane – w zależności od użytego filmu i zabezpieczeń krawędzi ich właściwości oraz zastosowanie mogą się od siebie różnić jednak z uwagi na możliwości przenoszenia dużych obciążeń i ich antypoślizgowość często wykorzystywane są jako podłogi w naczepach, na scenach czy też na placach zabaw.

Zastosowania sklejki

Sklejki posiadają bardzo szeroką gamę zastosowań. Wykorzystuje się je w przemyśle budowlanym (elewacje, parkiety drzwi), meblarskim (regały, stoły, biurka), stoczniowym (ściany i podłogi ładowni na statkach). Bardzo chętnie wykorzystywane są także do produkcji zabawek, opakowań lub dekoracji.

Wykonujemy usługi w Gdańsk, Gdynia, Sopot, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Malbork, Starogard Gdański, Tczew, Białystok, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Grudziądz, Kwidzyn, Pomorskie, Trójmiasto