Styropian / XPS / EPS

Gąbka
Gąbka
30 marca, 2022
Tekstolit material
Tekstolit / Textolite
30 marca, 2022

Styropian / XPS / EPS

Niezwykle ekonomiczny w obróbce, izolujący, łatwy w wykończeniu. Znajduje zastosowanie przy budowie makiet, opakowań.

Czym jest i jak się otrzymuje styropian?

Każdy doskonale zna styropian, ociepla nasze domy, zabezpiecza wrażliwe przedmioty w opakowaniach. Styropian jest porowatym tworzywem sztucznym i jest nazwą handlową dla spienionego polistyrenu. Otrzymuje się go poprzez jednokrotne lub wielokrotne spienienie granulek polistyrenu za pomocą pary wodnej. Między elementami mogą występować niewielkie puste przestrzenie gdzie ich liczba i wielkość zależy od wielkości oraz gęstości materiału.

Rodzaje styropianów

W zależności od stopnia spienienia uzyskuje się styropiany o różnej gęstości. Te o małej gęstości są słabe mechanicznie i łatwo ulegają odkształceniom oraz złamaniom. Stosując inne technologie produkcji można otrzymać polistyren ekstrudowany o innych właściwościach fizyko-mechanicznych a zbliżonych termoizolacyjnych. Jego struktura jest jednorodną pianą co powoduje zwiększenie jego wytrzymałości mechanicznej.

Kolor płyt styropianowych będzie zależeć będzie zależeć od koloru materiału użytego do jego wytworzenia. Zazwyczaj płyty styropianowe są koloru białego lub szarego. Płyty białe wytwarzane są ze zwykłego (czystego) polistyrenu, natomiast szare z polistyrenu z dodatkiem grafitu.

Styropian a środowisko naturalne

Styropian jest materiałem bezpiecznym dla środowiska. Nie zawiera ani nie wydziela żadnych substancji toksycznych lub szkodliwych.

Frezowanie styropianu

Styropian stosowany jest w wielu miejscach między innymi w:

  • budownictwie – materiał izolacyjny budynków, izolacja ścian, dachów, podłóg oraz izolacja akustyczna między podłogami lub ścianami

  • pakowaniu produktów

  • produkcji mebli

  • przy wytwarzaniu jednorazowych naczyń

Jednak jego zastosowania nie kończą się tylko na tym. W związku z łatwością obróbki frezowany styropian może także pełnić wiele innych funkcji, takich jak reklamowe czy ozdobne. Możliwość wycinania i formowania go w dowolne kształty sprawia, że idealnie sprawdzi się w wycinaniu rzeźb, przy wykonywaniu podstaw do makiet lub wszelakich materiałów reklamowo-marketingowych. 

Jest to także idealny materiał do prototypowania.

 

Wykonujemy usługi w Gdańsk, Gdynia, Sopot, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Malbork, Starogard Gdański, Tczew, Białystok, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Grudziądz, Kwidzyn, Pomorskie, Trójmiasto