Carbon / Włókno węglowe
Niezwykle wytrzymały i lekki kompozyt, o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Wykorzystywany np. przy budowie ram i dronów.
Carbon czyli inaczej włókno węglowe jest materiałem wyjątkowym pod wieloma względami. Niezwykle wytrzymały, lekki o unikalnym nowoczesnym wyglądzie.
Rodzaje włókien węglowych
Włókno węglowe najczęściej występuje w postaci tkanin uplecionych z pojedynczych włókien. Każde włókno w tkaninie składa się od 3 do nawet 12 tysięcy nitek, gdzie pojedyncza nitka ma grubość 1/10 grubości ludzkiego włosa. Tkaniny te występują w różnych splotach które wpływają zarówno na ich wygląd jak i wytrzymałość.
Tkaniny jednokierunkowe – zapewniają bardzo dużą wytrzymałość wzdłuż włókien, kosztem mniejszej wytrzymałości w poprzek. Sprawdzają się one najlepiej w sytuacji kiedy detal obciążony jest tylko w jednej osi. Nie pełni ona także funkcji estetycznych dlatego najczęściej stosowana jest jako głębsze warstwy kompozytu.
Tkaniny o splocie 2/2 (twill) – splot o włóknach przecinających się pod kątem 90 stopni. Gwarantujący równomierną wytrzymałość w różnych kierunkach. Splot taki zapewnia także atrakcyjny wygląd.
Tkaniny o splocie 1/1 (plain) – przeznaczona do prostych kształtów z racji małej rozciągliwości tkaniny.
Wytwarzanie carbonu
Jednak sama nieprzesądzona tkanina z włókna węglowego jest wiotka jak zwykła cerata. Dopiero w momencie przesączenia żywicą (najczęściej epoksydową) tworzy się wytrzymały kompozyt. Produkcja takich elementów polega na ułożeniu tkaniny w formie i przesączeniu jej żywicą. W zależności od stosunku materiału do żywicy określa się wytrzymałość otrzymanego kompozytu. Przyjmuje się, że im mniej żywicy w kompozycie tym większa będzie jego wytrzymałość przy takiej samej wadze materiału.
Cechy włókna węglowego
Do najważniejszych cech carbonu można zaliczyć:
-
niezwykłą wytrzymałość mechaniczną – carbon jest materiałem nawet 5-cio krotnie wytrzymalszym od stali,
-
doskonałe przewodnictwo prądu,
-
prawdziwy carbon jest koloru czarnego, lekko mieniącego się. Jeśli występuje w innym kolorze prawdopodobnie jest to imitacja carbonu,
-
niska rozszerzalność cieplna
-
wytrzymałość na zmęczenie materiału – przy długiej eksploatacji zachowuje swoje właściwościami
Zastosowania i frezowanie carbonu
Włókna węglowe można teraz znaleźć w ogromnej liczbie nowoczesnych produktów. Znajdują one wiele zastosowań w dziedzinach gdzie wymagana jest wysoka wytrzymałość w połączeniu z niewielkim ciężarem. Przykładowo carbon stosuje się w przemyśle energetycznym przy produkcji łopat elektrowni wiatrowych, na statkach do elementów narażonych na duże obciążenia takich jak stery, maszty, kadłub.
Wykonujemy usługi w Gdańsk, Gdynia, Sopot, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Malbork, Starogard Gdański, Tczew, Białystok, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Grudziądz, Kwidzyn, Pomorskie, Trójmiasto