Rustykalny / Wiejski

mała kuchnia w stylu boho w bloku
Boho
6 maja, 2022
zabudowa kuchenna w stylu francuskim, fronty meblowe w stylu francuskim
Francuski
6 maja, 2022

Styl Rustykalny / Wiejski

Styl rustykalny czyli wiejski pierwiastek w miejskiej dżungli. Sielski, bliski i ciepły przywołujący wspomnienia z wakacji u dziadków na wsi.

Czym właściwie jest styl rustykalny?

Co tak właściwie oznacza stwierdzenie rustykalny? Według słownika określa ono to co ma związek ze wsią, jej mieszkańcami lub posiada cechy wiejskie. Mimo tego, że większości osób kojarzy się on z tradycyjną polską chatą to mało kto wie, że korzenie tego stylu sięgają Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam w okresie kolonialnym, kiedy na nowym kontynencie stawiano pierwsze osady, domy urządzane były dosyć chaotycznie przy użyciu tego co akurat było pod ręką.

Czym charakteryzuje się styl wiejski?

Mimo tego, że początkowo prosty, niezbyt wyszukany i mało zdobny, styl ten z czasem nabierał unikatowego charakteru. Podstawową zasadą jest to, że ma być prosto, naturalnie a meble i dekoracje powinny być efektem tradycyjnego rzemiosła. Pomimo swojego tradycyjnego charakteru styl ten bardzo dobrze łączy się z nowoczesnymi pomysłami. Należy także pamiętać, że główną cechą jest tutaj swoboda. Na wsi nie ma idealnych aranżacji i zamiast skupiać się na stylizacji wedle ściśle określonych, sztywnych zasad lepiej zadbać o stworzenie przytulnej przestrzeni dla całej rodziny.

Rodzinne wnętrza

Styl ten ma też za zadanie pokazać bogactwo jakie oferuje nam wieś, podkreślić ludowe korzenie tego stylu za pomocą dekoracji z elementami sztuki ludowej a także emanować ciepłem i rodzinnym charakterem. Dlatego właśnie pokoje urządzone w stylu rustykalnym będą przejrzyste, pełne naturalnego światła, materiałów oraz ręcznie robionych dekoracji.

Ciepłe pastelowe barwy

W rustykalnych wnętrzach dominują jasne, pastelowe barwy. Ściany najczęściej malowane są na biało aby w zestawieniu z naturalnymi drewnianymi meblami tworzyły ciekawy kontrast i nie przytłaczały wnętrza. Pozostałe barwy, które doskonale współgrają z wiejskimi wnętrzami jako akcenty to miedzy innymi zieleń, czerwień, brązy i naturalne odcienie drewna. Często można spotkać się także z kamiennymi ścianami bądź boazeriami.

Nowoczesny styl rustykalny

Wydawać by się mogło, że wiejski styl będzie bardzo konserwatywny i stroniący od nowości. Zdecydowanie jest to nieprawda! Mimo tego, że współczesny rustykalizm nie trafił jeszcze na okładki magazynów wnętrzarskich to potrafi zaskoczyć i zaimponować. Sam wiejski wystrój wydaje się być dosyć ciężki i właśnie dlatego w połączeniu ze współczesnym minimalizmem otrzymujemy ciekawą, lekką i otwartą stylistykę która jednak za sprawą nowoczesnych elementów traci trochę swojego nostalgicznego, romantycznego uroku.

Meble w stylu rustykalnym

Najważniejszą cechą mebli w stylu rustykalnym jest materiał z którego są one wykonane. Muszą one być drewniane, najchętniej zachowane w naturalnych barwach z widocznym usłojeniem. Jeśli elementy drewniane są malowane to najczęściej powlekane są bezbarwnymi , matowymi lakierami lub bejcą. W wystroju fantastycznie wyglądać będą masywne meble, skrzynie, ławy czy kredensy.

Kuchnie w wiejskim stylu

Wiejska kuchnia zdecydowanie powinna stanowić serce domu. Idealnie sprawdzą się w niej drewniane meble z litego drewna w ciepłej kolorystyce. Przestrzeń powinna być jak najbardziej wykorzystana pod względem zabudowy. Dużo szafek i półek zapewni sporo przestrzeni a obowiązkowy drewniany stół w jej centrum stanie się centralnym miejscem codziennych spotkań rodzinnych.

Chodzi Ci coś innego po głowie? Daj nam znać, na pewno damy radę to wykonać!

Wykonujemy usługi w Gdańsk, Gdynia, Sopot, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Malbork, Starogard Gdański, Tczew, Białystok, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Grudziądz, Kwidzyn, Pomorskie, Trójmiasto