Japandi

mała kuchnia w stylu vintage
Vintage
4 maja, 2022
zabudowa kuchenna natrulana industrialna rusted rdzawa
Industrialny / Loft
4 maja, 2022

Styl Japandi

Styl łączący ze sobą dwie pozornie zupełnie różne od siebie kultury. Połączenie Japonii ze Skandynawią pozwala na stworzenie funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni.

Dwa w jednym, czyli styl japandi

Japandi jest wyjątkowym stylem aranżacji wnętrz. Doskonale opisuje on współcześnie występujące trendy i wszechobecne umiłowanie minimalizmu. Oba style z których wywodzi się japandi - scandi oraz japoński - doskonale się uzupełniają i stają czymś więcej niż tylko nową modą, przez co nie dziwi fakt, że mimo iż jest to styl stosunkowo świeży i nowy to już teraz jest on jednym z najpopularniejszych trendów dekoratorskich ostatnich lat.

Czym charakteryzują się wnętrza w stylu japandi?

Z pozoru rożne style, skandynawski i japoński posiadają ze sobą kilka charakterystycznych cech wspólnych. Jest to minimalizm, prostota i funkcjonalność. To właśnie te cechy spajają wszystkie podstawowe elementy wnętrza oraz dodatki w kompozycje w stylu japandi.

Minimalizm nie musi być zimny

Nie mamy tu jednak do czynienia z zimnym i surowym minimalizmem rodem ze szpitalnego laboratorium. Wnętrza w aranżacji japandi często są wzbogacane akcesoriami inspirowanymi i wzorowanymi na bogatej kulturze Japonii, jej zamiłowaniem do szczegółów i wyrafinowaniu. Jednak wszystko, poza tym, że ma cieszyć oko powinno być jak najbardziej funkcjonalne i posiadać swoje przeznaczenie. W japandi nie ma miejsca na przypadek i chaos jednak za sprawą domieszki scandi wnętrza są wygodne i zapewniają poczucie bezpieczeństwa.

Meble w stylu japandi

Podstawowym materiałem z którego wykonuje się meble wykorzystywane w aranżacjach wnętrz w stylu japandi jest drewno. Wykonuje się z niego praktycznie wszystkie meble, ramy łóżek, ławy, szafy, stoły czy też nawet pojedyncze ściany. Jako, że minimalizm stanowi tutaj nadrzędną zasadę to właśnie nią należy się kierować przy wyborze mebli. Powinny one być niskie i lekkie, im bardziej zbliżone do japońskich wzorów tym lepiej, jednak ponieważ niskie meble w kuchni są bardzo niepraktyczne dobrym wyborem są zamkniete szafki z gładkimi naturalnymi frontami.

Kolory używane w japońsko-skandynawskich wnętrzach.

Paleta kolorów używanych we wnętrzacch urządzonych w stylu japandi jest także nawiązaniem do natury. Dominują tutaj spokojne barwy ziemi, beże, brązy a także zieleń i szarość. Często spotyka się także kontrastowe stosowanie czerni i bieli. Intensywne kolory takie jak na przykład żółć czy czerwień są raczej rzadkością. Stosowane są głównie jako punktowe podkreślenie określonego elementu dekoracji.

Światło - ważny element aranżacji japandi

Wnętrza japandi są jasne, widne i otwarte na świat a za tym idzie rola oświetlenia. Naturalne światło powinno być jak najbardziej rozproszone i delikatne. W stylu tym raczej rzadzko spotykamy się z wiszącymi lampami sufitowymi czy mocnymi punktowymi źródłami światła. Dużo bardziej adekwatne będą tutaj przytłumione oświetlenia boczne, sufitowe oraz podłogowe dające efekt delikatnie rozmytego światła.

Chodzi Ci coś innego po głowie? Daj nam znać, na pewno damy radę to wykonać!

Wykonujemy usługi w Gdańsk, Gdynia, Sopot, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Malbork, Starogard Gdański, Tczew, Białystok, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Grudziądz, Kwidzyn, Pomorskie, Trójmiasto