Skandynawski

zabudowa kuchenna w stylu francuskim, fronty meblowe w stylu francuskim
Francuski
6 maja, 2022
mała kuchnia w stylu vintage
Vintage
4 maja, 2022

Styl Skandynawski

Jaka powinna być idealna kuchnia? Byłaby funkcjonalna, estetyczna i przytulna. Kuchnia skandynawska jest zdecydowanie taka.

Skandynawskie wnętrza

Styl aranżacji wnętrz wywodzący się ze Skandynawii znany jest już praktycznie każdemu. Nawet osoby średnio zainteresowane projektowaniem wnętrz i wystrojów na pewno spotkały się z nim albo to w domach znajomych, z okładek gazet, reklam w telewizji, wystaw w sklepach czy też wystrojów restauracji. Jednak czym styl ten wyróżnia się na tle pozostałych, że zasłużył sobie na takie szczególne traktowanie i coraz częściej gości w polskich domach?

Ciepłe wnętrza, dostosowane do klimatu

Powodem takiego stanu, może być wbrew wszystkim przesłankom panujący w naszym kraju klimat, który jest bardzo zbliżony do tego panującego w mroźnej Skandynawii. Stosunkowo długie zimy i dość mała ilość słońca w ciągu roku wpływają na dobór materiałów a przede wszystkim kolorów stosowanych w aranżacji wnętrz.

Styl skandynawski w kilku odsłonach

Styl skandynawski nie jest jednak jednolity. W klasycznym wydaniu styl ten bazuje przede wszystkim na naturalnych kolorach i materiałach. Najczęściej spotyka się połączenia ciepłego drewna z bielą, szarością i czarnymi akcentami. Jednak projektanci coraz częściej eksperymentują z miksowaniem różnych styli i dodawaniem nowych ciekawych elementów. Jednak czym różnią są najpopularniejsze odmiany?

  • Styl gustawiański

    Styl skierowany zdecydowanie do wielbicieli tradycji i klasyki. Jego urok w zestawieniu z klasycznym "czystym" stylem skandynawskim polega przede wszystkim różnorodności faktur oraz ""przecierkach" na meblach i dekoracjach raczej "wiekowych" niż tych prosto z fabryki
  • Styl skandynawski folkowy

    Zdecydowanie najbardziej kolorowa wersja stylu skandynawskiego. Charakteryzuje się prostotą, zastosowaniem naturalnych materiałów i co ważne, dekoracjami wykonanymi własnoręcznie. Plecione dywaniki, drewniane lampiony, świeczniki i filcowe ozdoby stanowią o uroku tego stylu. Zestawienie z typową skandynawską kolorystyką zapewnia im idealną przestrzeń, by ukazały swoje piękno w całej okazałości
  • Styl new nordic

    Białe ściany, posadzka z jasnego drewna, jasne meble i wykonane w całości z naturalnych materiałów dodatki. To właśnie odmiana stylu skandynawskiego, która znana jest nam najlepiej.
  • Styl scandi chic

    Jest to jedna z najświeższych odmian stylu skandynawskiego. Dużo elementów w kolorze złota, różowego złota a także błyszczącej bądź matowej miedzi i mosiądzu. Do tego dodane skóry rzucone na sofy, naturalne obicia i przytulny scandi chic zagości w naszym domu.
  • Styl dark nordic

    Chociaż wnętrza urządzone w stylu skandynawskim kojarzą nam sie przede wszystkim z jasnymi wnętrzami, ciemne kolory coraz chętniej i śmielej postanawiają się do niego włączyć. Najczęściej stosowany jest w postaci mocnego akcentu na ścianie w salonie czy sypialni. Do skandynawskich aranżacji idealnie pasuje ciemna butelkowa zieleń, granat lub antracyt. Bardziej wyraziste barwy można w tym stylu znaleźć także na meblach wypoczynkowych takich jak sofy i fotele.

Skandynawskie kolory i materiały

Niezależnie od odmiany scandi na jaką się zdecydujemy baza kolorystyczna dla każdego z nich jest jedna - biel, biel i jeszcze raz biel. Styl skandynawski to przede wszystkim duża ilość światła a właśnie biały najlepiej je eksponuje i odbija. Ze względu na podobne oświetlenie i klimat w Polsce oraz krajach skandynawskich ich rozwiązania wręcz idealnie odnajdują się w naszych domach. Podstawą urządzenia mieszkania w duchu scandi będzie pomalowanie na biało ścian, sufitu a także jeśli mamy taką możliwość stolarki okiennej. Podłogi z jasnego lub bielonego drewna będą stanowić idealne dopełnienie wnętrza.

Dla Skandynawów bardzo ważne jest życie w zgodzie z naturą. Właśnie dlatego do wyrobów mebli używa się przede wszystkim naturalnych materiałów takich jak drewno, skóry, len, bawełna i kamień. W większości stosuje się odmiany drewna występujące w danej strefie klimatycznej. Najczęściej spotkamy się z brzozą, sosną i jesionem czyli gatunkami drewna w jasnych odcieniach.

Meble w stylu skandynawskim

Meble projektowane z myślą o stylu skandynawskim to przede wszystkim estetyka, minimalizm i praktyczność. Wszystkie atuty aranżacji wnętrz w tym stylu wynikają z przemyślanego zagospodarowania dostępnego miejsca. Głównym założeniem jest optyczne powiększenie przestrzeni za pomocą jasnych barw i prostoty mebli. Meble w tym stylu mają być przede wszystkim funkcjonalne, pozbawione wszelkich zbędnych dodatków. Z reguły powinny być wykonane w jasnych, naturalnych odcieniach drewna bądź pomalowane na biało.

Kuchnie w stylu skandynawskim

Scandi jako styl zagościł się już na dobre nie tylko w naszych salonach i sypialniach ale także kuchniach. Pomieszczenia urządzone w tym stylu są przestronne, jasne i bardzo przytulne. Sprawia to, że sprawdzi się on zarówno w dużych przestronnych pomieszczeniach ale także w niewielkich mieszkaniach w bloku.

Zabudowy kuchenne w skandynawskiej stylistyce powinny cechować się prostotą, minimalizmem i funkcjonalnością. Z tego powodu najczęściej stosuje się w nich gładkie fronty zabudów jednak popularne jest także delikatne frezowanie lub witrynowanie. Tradycyjnie kuchnie skandynawskie nie były zbyt okazałe co sprawiło, że umeblowanie kuchni w tym stylu sprowadzało się do zabudowy jednorzędowej lub w kształt litery "L".

Meble te nie muszą być koniecznie wykonane z litego drewna, mimo, że pomalowane na biało prezentują się wyjątkowo oryginalne. Te wyprodukowane z płyt wiórowych lub laminowanych płyt MDF które imitują naturalne drewno mogą równie dobrze sprawdzic się jako materiał do mebli kuchennych jednocześnie pozwalając sporo zaoszczędzić. Nowoczesnym akcentem w kuchni skandynawskiej są także kamienne blaty w chłodnych odcieniach.

Daj nam znać, na pewno damy radę to wykonać!

Wykonujemy usługi w Gdańsk, Gdynia, Sopot, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Malbork, Starogard Gdański, Tczew, Białystok, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Grudziądz, Kwidzyn, Pomorskie, Trójmiasto