Bauhaus

Zabudowa kuchenna miejska dżungla urban jungle botaniczna
Botaniczny / Urban Jungle / Miejska Dżungla
29 kwietnia, 2022
Kuchnia zabudowa art deco 2
Art Deco
28 kwietnia, 2022

Styl Bauhaus

„Forma wynikająca z funkcji” – czyli minimalizm i funkcjonalność w aranżacji wnętrz.

Weimarska szkoła designu

Początki stylu Bauhaus sięgają wstecz do roku 1919 w którym niemiecki architekt Walter Gropius założył w Weimarze szkołę designu o tej samej nazwie. Mimo krótkiej, bo trwającej tylko niespełna 14 lat działalności szkoły, styl Bauhaus żyje do dzisiaj w aranżacjach wnętrz. Od samego początku w swoich założeniach, celem tego stylu było stworzenie nowoczesnych mebli, które dzięki masowej produkcji dostępne miałby być dla każdego. To właśnie z tego stylu wywodzą się szalenie popularne minimalizm oraz styl industrialny.

Przestronność, prostota i funkcjonalność

W szkole Bauhausu hasłem przewodnim jest „Forma wynikająca z funkcjonalności”, wynika z niego to, że przedmioty, wyposażenie wnętrz i meble powinny na pierwszym miejscu być funkcjonalne a z ich funkcjonalności wynikać powinny ich walory estetyczne. Styl ten stawia także na zatarcie granic między rzemieślniczymi, artystycznymi i przemysłowymi cechami obiektu co w znacznym stopniu wpłynęło na pewną powtarzalność oraz prostotę zgodną z zasadą „mniej znaczy więcej”.

Styl Bauhausu współcześnie

Współcześnie Bauhaus charakteryzują przede wszystkim przestronne wnętrza w których poszczególne pomieszczenia zacierają się między sobą. Niczym dziwnym nie będzie kuchnia otwarta na salon połączony z gabinetem czy sypialnią.

Meble w tym stylu można określić mianem surowych bądź też minimalistycznych. Proste, klasyczne kształty które wykorzystują głównie geometryczne wzory nie pozostawiają złudzeń, że meble będące przedstawicielami stylu bauhausu mają przede wszystkim spełniać swoje funkcje użytkowe a dopiero potem wyglądać, chociaż ich prezentacja jest także bardzo ważna.

Kolory Bauhausu

Mimo bardzo wielu podobieństw bauhausu i wywodzącego się z niego stylu industrialnego największą różnicą są właśnie kolory. O ile modne aktualnie wnętrza loftowe bardzo często są ciemne to we wnętrzach wykończonych w stylu bauhaus spotykamy się raczej ze spokojną kolorystyką. Dominują tutaj przede wszystkim jasne pigmenty, brakuje ponurości, ciemności i szarości. Za podstawę w barwnej gamie uznaje się tonacje żółte, niebieskie oraz czerwone.

Meble w stylu Bauhaus

Cechą charakterystyczna mebli omawianego stylu jest ich minimalizm i brak większych dekoracji. Zastąpione one zostały przez błyszczące lub matowe jednolite fronty i wykonane są z trwałych materiałów takich jak przede wszystkim drewno oraz szkło, chromowana stal i skóra.

Styl Bauhaus w kuchni

Kuchnie inspirowane tym modernistycznym trendem charakteryzują się prostotą, geometrycznymi kształtami a przede wszystkim wysoką funkcjonalnością. Stanowią one połączenie materiałów o zróżnicowanych fakturach na przykład matowego blatu z błyszczącymi frontami co definiuje wygląd wnętrza. Elementy dekoracyjne są zredukowane do absolutnego minimum. Najczęściej jedynymi ozdobami są zintegrowane uchwyty lub tradycyjne w stalowych odcieniach, chromowane lampy oraz zastosowanie naturalnych materiałów takich jak drewniane lub fornirowane fronty.

Chodzi Ci coś innego po głowie? Daj nam znać, na pewno damy radę to wykonać!

Wykonujemy usługi w Gdańsk, Gdynia, Sopot, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Malbork, Starogard Gdański, Tczew, Białystok, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Grudziądz, Kwidzyn, Pomorskie, Trójmiasto