Eklektyczny

zabudowa kuchenna z wyspą glamour, producent kuchni glamour
Glamour
29 kwietnia, 2022
Zabudowa kuchenna miejska dżungla urban jungle botaniczna
Botaniczny / Urban Jungle / Miejska Dżungla
29 kwietnia, 2022

Styl Eklektyczny

Forma aranżacji wnętrz polegająca na łączeniu ze sobą pozornie niepasujących do siebie elementów w gustowną i praktyczną całość.

Renesans eklektyzmu

Styl eklektyczny w ostatnich latach przeżywa swój renesans, jednak nie znaczy to, że jest to styl nowy. Samo pojęcie eklektyzmu znane jest nam już od czasów starożytnych i co zaskakujące początkowo nie miało nic wspólnego z aranżacją wnętrz a z filozofią. Jednak jego znaczenie było podobne i oznaczało połączenie różnych stylów. Jako styl wystroju wnętrz eklektyzm zagościł dopiero w drugiej połowie XIX wieku, najpierw w Europie a później za oceanem.

Współczesny eklektyzm

Początkowo eklektyzm polegał na totalnie bezkarnym łączeniu ze sobą przeróżnych stylów i rozwiązań jednak z czasem nabrał pewnego ładu i porządku. Dziś jego główną charakterystyczną cechą jest łączenie ze sobą tego co nowe i stare.

Czym charakteryzuje się eklektyzm?

Przestrzenie wykańczane w takim mieszanym stylu najczęściej są szalone, nietypowe jednak jednocześnie ciepłe, przytulne i stylowe. Jednak jakie cechy charakteryzują ten styl?

  • Mieszanka stylów – najważniejszą cechą stylu eklektycznego jest mieszanie różnych, pozornie niepasujących do siebie stylów. Przykładowo w eklektycznej kuchni możemy połączyć ze sobą meble klasyczne z industrialnymi dodatkami

  • Nieoczywiste połączenia kolorów – eklektyzm wspiera nietypowe połączenia kolorów i faktur

  • Zestawianie starego i nowego – wnętrza dekorowane w stylu eklektycznym bardzo często wypełnione są nowoczesnymi meblami obok których stoją odrestaurowane starocie

  • Wolny od ograniczeń - to Ty decydujesz, co ma się w niej znaleźć i tylko od Twojego gustu zależy jak ostatecznie wyglądać będzie wnętrze.

Jak łączyć ze sobą style aby uniknąć kiczu?

Kiedy tworzymy stylistyczny miszmasz, warto jest zadbać o to aby znaleźć wspólny mianownik, który będzie spajać całość wystroju. Może to być motyw przewodni wzoru powtarzającego się na ściennych dekoracjach czy kolorystyczny akcent. Eklektyzm u swoich podstaw zakłada dużą swobodę i zabawę konwencjami estetycznymi. Nie znajdziemy tutaj żadnego sprawdzonego przepisu na udany wystrój, najważniejsze jest tu odpowiednie wyczucie i łączenie tego co się nam podoba. Dobierając elementy trzeba jednak pamiętać żeby nie popadać w przesadę, zatracając się w proporcjach czy ilości dodatków.

Kuchnie w stylu eklektycznym

Jak wcześniej wspominaliśmy, współcześnie eklektyczne wnętrza najczęściej zestawiają ze sobą nowoczesność z elementami w stylu retro. Modne i popularne od lat, ponadczasowe białe kuchnie dają właśnie idealne możliwości na stworzenie eklektycznego stylu. Kuchnia wykończona w takim stylu będzie najczęściej niepowtarzalnym wnętrzem które jest odzwierciedleniem naszej kreatywności. Ze względu na brak ograniczeń przy odrobinie śmiałości możemy z elementów skrajnie niepasujących do siebie stworzyć niepowtarzalne, funkcjonalne i piękne wnętrze.

Chodzi Ci coś innego po głowie? Daj nam znać, na pewno damy radę to wykonać!

Wykonujemy usługi w Gdańsk, Gdynia, Sopot, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Malbork, Starogard Gdański, Tczew, Białystok, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Grudziądz, Kwidzyn, Pomorskie, Trójmiasto