Meble do gabinetów lekarskich

Szukasz inspiracji? Zerknij poniżej i wybierz wybierz nowy styl dla swojego gabinetu, a następnie nasi projektanci dodadzą mu wyjątkowości!

 

 

Nowoczesne meble do gebinetów lekarskich na wymiar według Twojego pomysłu

Projektowanie wnętrz gabinetów lekarskich nie należy do łatwych zadań, spełniać muszą one bardzo wiele określonych prawnie wymagań a dodatkowo powinny one zapewniać przebywającym w nim osobom uczucie bezpieczeństwa. Dlatego właśnie bardzo ważnym jest umiejętne zaaranżowanie estetycznego i gustownego wnętrza które jednocześnie będzie funkcjonalne i zgodne z obowiązującymi przepisami.

Wymogi prawne, dotyczące gabinetów lekarskich

Przepisy, które obejmują wymogi budowlane, konieczną minimalną powierzchnię gabinetu czy też jego niezbędne wyposażenie regulowane są poprzez ustawę o działalności leczniczej oraz rozporządzenie ministrów z dnia 26 marca 2019 roku. Jednak do funkcjonowania, gabinet taki musi dodatkowo uzyskać odbiór Sanepidu.

W jaki sposób powinien zostać urządzony gabinet lekarski?

Przy planowaniu aranżacji gabinetu warto na samym początku zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi jego minimalnej powierzchni. Różni się ona w zależności od charakteru świadczonych w nim usług medycznych.

  • Indywidualna praktyka lekarska – minimum 12m2
  • Gabinet lekarza rodzinnego – minimum 15m2
  • Gabinet stomatologiczny – minimum 12m2 , dodatkowo kolejne 8m2 dla każdego kolejnego fotela dentystycznego

Jednak przy planowaniu projektu zgodnego z normami warto mieć także na uwadze funkcjonalność pomieszczenia. Wnętrze nie powinno pod żadnym pozorem przytłaczać ilościom sprzętów i mebli poupychanych w za małym pomieszczeniu.

Meble i wystrój gabinetu lekarskiego

Mimo tego, że gabinety lekarskie mimo obwarowane są wieloma wytycznymi, to w kwestii stylu aranżacji jego wnętrza pozostawiona została pełna wolność wyboru. Istnieje jednak kilka zasad których także należy przestrzegać, w większości odnoszących się do łatwości utrzymania czystości.

  • Meble w gabinecie lekarskim muszą być wykonane z materiałów łatwych w dezynfekcji i utrzymaniu czystości.
  • Wszystkie wolno stojące elementy powinny stać na nóżkach lub zostać zawieszone co pozwoli utrzymać czystość na całej powierzchni podłogi.
  • Podłogi gabinetów lekarskich muszą być wykonane z trwałych, odpornych na zniszczenie materiałów ułatwiających utrzymanie czystości.
  • Ściany muszą być łatwo zmywalne, pozbawione porowatości a w pobliżu umywalek dodatkowo zabezpieczone przy pomocy płytek lub specjalnych materiałów.

Jako, że gabinet lekarski powinien być miejscem eleganckim kojarzącym się z profesjonalizmem należy zadbać o to aby każdy w miarę możliwości czuł się w nim komfortowo. Należy unikać krzykliwych kolorów zamiast tego stawiając na ciepłe barwy. Dodatkowo szczególną uwagę warto poświęcić oświetleniu, które musi być jasne i ułatwi pracę lekarzowi.

Gabinet pediatryczny, czy wymaga specjalnego podejścia?

Gabinety pediatryczne objęte są dokładnie takimi samymi regulacjami jak wszystkie inne gabinety lekarskie. Nie oznacza to jednak, że należy traktować je tak samo. Podczas organizacji przestrzeni dla najmłodszych warto zadbać o nieco radośniejszy wystrój. Radosne kolory na ścianach, wizerunki bohaterów bajek czy inne podobne detale pomogą poczuć się młodym pacjentom bezpiecznie w przyjaznym środowisku co docenią dodatkowo rodzice oraz personel.

Wykonujemy usługi w Gdańsk, Gdynia, Sopot, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Malbork, Starogard Gdański, Tczew, Białystok, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Grudziądz, Kwidzyn, Pomorskie, Trójmiasto