Zabudowy i meble kuchenne na wymiar
Szukasz inspiracji? Zerknij poniżej i wybierz styl dla swojej kuchni, a następnie nasi projektanci dodadzą do niej wyjątkowości!
Nowoczesne kuchnie na wymiar według Twojego pomysłu
- Zabudowy kuchenne do kuchni małych
- Zabudowy kuchenne do kuchni dużych
- Nietypowe zabudowy kuchenne / Kuchnie ze skosem
Małe kuchnie na wymiar
Urządzenie niewielkiej kuchni na przykład w bloku mieszkalnym czy kamienicy zawsze jest zadaniem dość problematycznym, jednak w żadnym wypadku nie musi ona oznaczać aranżacyjnych ograniczeń. Praktyczne zagospodarowanie małej kuchni w bloku wymaga przede wszystkim dobrego pomysłu, odpowiedniego projektu i zastosowania kilku uniwersalnych zasad. Dzięki temu możliwa będzie taka aranżacja która będzie zachwycać jednocześnie nie sprawiając wrażenia zagraconej, przepełnionej przestrzeni.
Zasady urządzania małej kuchni
Niezależnie od wielkości każda kuchnia powinna powinna zostać podzielona na określone strefy:
- zapasów i przechowywania
- przygotowania i zmywania
- gotowania
Taki podział pomieszczenia gwarantuję odpowiednią ergonomię pracy i pozwala w łatwiejszy sposób utrzymać porządek w kuchni.
Wybór odpowiedniego typu zabudowy do małej kuchni
Podczas urządzania małej kuchni kluczowy jest wybór typu zabudowy. Z racji mocno ograniczonego miejsca w większości przypadków zrezygnujemy z wyspy kuchennej na rzecz ustawianych pod ścianami ciągów szafek.
Jednorzędowa zabudowa kuchenna
Pozwoli zaoszczędzić miejsce, zwłaszcza w przypadku kiedy urządzamy długą ale wąską kuchnię. W takim układzie po jednej stronie pomieszczenia, wzdłuż ściany ustawimy meble, a po drugiej zorganizować możemy miejsce do ich spożywania.
Zabudowa kuchenna w kształcie litery "L"
Podobnie jak w przypadku zabudowy jednorzędowej, tutaj także zyskujemy wolna ścianę przy której możemy urządzić przestrzeń jadalną. Bardzo dobrze sprawdza się do zorganizowania trójkąta roboczego i często wybierana jest w aneksach kuchennych z racji na płynne przechodzenie w jadalnie czy salon.
Dodatkowe porady przy urządzaniu kuchni małej
- Duże i ciężkie elementy wyposażenia takie jak piekarnik czy szafy warto ustawić przy krótszej ścianie, umieszczone za nim zlew, blat, piekarnik itp. sprawią, że rozkład urządzeń pozostanie ergonomiczny i umili codzienne korzystanie z kuchni.
- W małej kuchni warto zdecydować się na jasne barwy, taka kolorystyka, jeśli zdominuje pomieszczenie pozwoli na optyczne powiększenie pomieszczenia i nada mu blasku. Nie można także zapomnieć i odpowiednim świetle. Odpowiednie oświetlenie górne pozwoli komfortowo korzystać z kuchni o każdej porze dnia a to podszafkowe optycznie wydłuży meble, a co za tym idzie całe pomieszczenie.
- Praktycznym i zarazem estetycznym rozwiązaniem jest zabudowanie ścian w małej kuchni szafkami. Dzięki takiemu zagospodarowaniu przestrzeni zyskasz dużo miejsca na przechowywanie sprzętu, akcesoriów kuchennych czy też zapasów.
Duże kuchnie na wymiar
Wraz z rosnącym rozmiarem kuchni rosną możliwości jakie daje nam ona w czasie aranżacji jej wyposażenia. Odpowiedni projekt dużej kuchni wymaga umiejętnego rozplanowania rozmieszczenia wszystkich elementów wyposażenia w sposób ułatwiający wykonywanie prac kuchennych. Duża kuchnia jest sercem domu i pomieszczeniem gdzie domownicy zazwyczaj spędzają sporo czasu. Ważnym dlatego jest zdecydowanie się, jaki efekt chcemy osiągnąć w kuchni w swoim domu. Projekt powinien odpowiadać nam nie tylko pod względem estetycznym ale powinien także być dostosowany do jak najbardziej ergonomicznego wykonywania prac w kuchni.
Duża kuchnia skrojona pod Twoje potrzeby
Podczas aranżacji przestrzeni kuchennej warto na początku zadać sobie pytanie, czym tak naprawdę jest dla nas kuchnia. W zależności od prowadzonego stylu życia innej kuchni potrzebować będą osoby dużo przebywające w domu i lubiące gotować, a innej natomiast osoby które często i regularnie zapraszają gości. Funkcjonalność i reprezentacyjność to dwie ważne cechy o które należy się zatroszczyć, ich połączenie jest oczywiście możliwe ale nie należy to do zadań prostych.
W jakim stylu urządzić dużą kuchnię?
Wybór dominującego stylu naszej kuchni powinien zostać podjęty już na początkowym etapie planowania nowej aranżacji. Małe pomieszczenia z oczywistych względów wymagają zastosowania odpowiednich, zazwyczaj jasnych, kolorów i skłaniają się do ograniczania krzykliwych wzorów. W przypadku dużych kuchni nie musimy się tak ograniczać! Właściciele mają tutaj pełną dowolność, i mogą zdecydować się na taką koncepcję stylistyczną jaką tylko sobie wymarzyli, jednak należy pamiętać o zachowaniu całości w spójnym jednym stylu.
Jak rozplanować dużą kuchnię?
Duża przestrzeń mimo ogromnych możliwości może w bardzo prosty sposób zmienić się w miejsce chaotyczne, zagracone w którym panuje nieład. Bardzo ważnym jest wcześniejsze rozplanowanie całego wnętrza w sposób zapewniający największy komfort podczas pracy i poruszania się po nim.
W przypadku większych kuchni warto zdecydować się na taki układ wyposażenia i mebli, który nie będzie zmuszał do pokonywania dużych, w skali pomieszczenia, odległości pomiędzy poszczególnymi strefami.
Duża powierzchnia kuchni umożliwia wyznaczenie strefy spiżarnianej. Obszar przyrządzania potraw powinien znajdować się pomiędzy strefą gotowania a zmywania co pozwoli łatwiej utrzymać porządek podczas prac kuchennych. Strefy gotowania, zmywania i przygotowania powinny w kuchni tworzyć tzw. trójkąt roboczy ułatwiający poruszanie się w kuchni.
Jaki układ mebli wybrać do dużej kuchni?
Kwestia ułożenia mebli ma kluczowe znaczenie podczas projektowania zabudowy kuchennej. Każdy rodzaj takiego układu rządzi się swoimi prawami i zapewnia różne możliwości zagospodarowania dostępnej w dużej kuchni przestrzeni. Warto nie ograniczać się chociażby do jednego głównego blatu i zamiast tego zdecydować się na niebanalne, ciekawe designy które jednocześnie będą ergonomiczne.
Duża kuchnia w kształcie litery "U"
Układ kuchni w takim kształcie sprawdza się idealnie we większych pomieszczeniach. Dzięki dwóm równolegle rozmieszczonym blatom, połączonym, jednym dodatkowym pomiędzy nimi możliwe jest dokładne rozmieszczenie trójkąta roboczego w jak najbardziej ergonomiczny sposób. Taki sposób ustawienia kuchni pozwala na jednoczesne gotowanie kilku osób.
Duża kuchnia z wyspą
Nie ma chyba bardziej charakterystycznego widoku niż wyspa kuchenna w dużej kuchni. Osoby które lubią spędzać czas na gotowaniu i przyrządzaniu posiłków chwalą sobie możliwości jakie zapewnia im taki mebel. Nie tylko sprawia on, że wykonywana w kuchni praca jest wygodniejsza i bardziej ergonomiczna ale pełni równocześnie bardzo ważną funkcję wizualną.
Duża kuchnia z jadalnią
Dobrym pomysłem przy urządzaniu sporych rozmiarów kuchni jest włączenie do niej strefy jadalnej. Duży stół umieszczony w centrum kuchni zapewni domownikom miejsce nie tylko do przygotowywania posiłków ale stanie się również miejscem wspólnych spotkań całej rodziny.
Nietypowe zabudowy kuchenne
Często skosy w pomieszczeniach są traktowane jako przykra konieczność i wyrok uniemożliwiający efektowne zagospodarowanie przestrzeni. Jednak w dzisiejszych czasach przy odpowiednio dużym zapale, umiejętnościach projektowych, oraz dzięki możliwościom jakie daje nam zamówienie kuchni na wymiar można stworzyć w nich przestrzeń funkcjonalną i wyjątkowo urokliwą.
Urokliwa, oryginalna kuchnia ze skosami
Niezależnie od tego czy dysponujemy dużą otwartą przestrzenią, czy skromnym kącikiem, podczas urządzania kuchni na poddaszu możemy stworzyć miejsce urokliwe, które jednak swoją funkcjonalnością może sprawdzić się równie dobrze, jeśli nie lepiej w porównaniu z dużymi kuchniami w domach jednorodzinnych czy tych mniejszych w blokach mieszkalnych. Istnieje wiele rozwiązań które przy pomocy odrobiny kreatywności i nieszablonowego podejścia zapewnią kuchni ze skosami na poddaszu niebywały styl i funkcjonalność.
Jak urządzić kuchnię na poddaszu?
Malutka kuchnia na poddaszu jest z perspektywy projektowej dosyć trudnym zagadnieniem. Nie dość, że sama dostępna przestrzeń zazwyczaj nie jest zbyt okazała to na dodatek obecność skosów utrudnia możliwość ustawienia najważniejszych, zazwyczaj jednak wysokich, mebli oraz sprzętów takich jak szafy czy lodówka.
Warto jednak poświęcić trochę uwagi kuchni na poddaszu. Ze względu na swoje umiejscowienie w domu kuchnia taka należy, za sprawą okiennic dachowych, do najlepiej naturalnie oświetlonych pomieszczeń w domu. Należy zatem wykorzystać to najbardziej jak to tylko możliwe.
Od czego zacząć urządzanie kuchni ze skosami?
Wszystko zależy od tego jaki układ pomieszczenia przewidujemy. Jeśli na meble przewidziana została tylko jedna ściana, zorganizowanie klasycznego trójkąta roboczego może okazać się dosyć trudnym zadaniem. Priorytetem wtedy powinno być rozlokowanie najważniejszych elementów kuchni czyli zlewozmywaka, blatu roboczego, piekarnika z płytą grzewczą oraz lodówki.
Jak urządzić małą kuchnię na poddaszu?
Każda kuchnia na poddaszu jest inna i wymagać będzie innego podejścia. Warto jednak zadbać o to aby zachować kilka uniwersalnych zasad, które znaczące ułatwią proces aranżacji poddasza na kuchnię.
Pierwszą ważną zasadą o której warto pamiętać to zagospodarowanie przestrzeni pod skosami. W tym wypadku dużo zależy od tego z jakim skosem mamy do czynienia. Ściana pod skosem nazywana jest ścianą kolankową i to właśnie jej wysokość oraz kąt nachylenia dachu względem niej decyduje o tym czy zabudowa taka będzie funkcjonalna. Idealnie jeśli wysokość ścianki kolankowej przekracza 75 centymetrów. Jeśli wysokość naszej ścianki kolankowej przekracza 75 cm warto wykorzystać przestrzeń pod skosami na umieszczenie w nich schowków, szafek kuchennych, mniejszej lodówki czy zmywarki.
Ponieważ w kuchni ze skosami dobrze jest ograniczyć liczbę sprzętów AGD do niezbędnego minimum ze względu na oszczędność miejsca bardzo dobrze sprawdzą się tutaj urządzenia typu 2in1 takie jak piekarnik z funckja mikrofalówki. Popularnym rozwiązaniem jest także "zabudowa słupkowa" czyli umieszczanie sprzętów takich jak piekarnik i mikrofalówka tuż nad sobą zwiększając tym samym ergonomię pomieszczenia.
Elementy wyposażenia które na co dzień nie będą zajmować miejsca mogą zostać idealnym uzupełnieniem przestrzeni kuchennej na poddaszu. Łączący ze sobą przydatność i funkcjonalność składany stół, w niecodziennych sytuacjach np. podczas przyjmowania gości może okazać się nieoceniony.
Style zabudów kuchennych
Przejrzyj kategorie stylistyczne poniżej i daj znać który z nich jest dla Ciebie!
- Naturalne materiały, wszechobecna zieleń i dominacja wzorów botanicznych – właśnie tak w skrócie można opisać aranżacje wnętrza w stylu Urban Jungle.
- Jaka powinna być idealna kuchnia? Byłaby funkcjonalna, estetyczna i przytulna. Kuchnia skandynawska jest zdecydowanie taka.
- Styl rustykalny czyli wiejski pierwiastek w miejskiej dżungli. Sielski, bliski i ciepły przywołujący wspomnienia z wakacji u dziadków na wsi.
- Forma aranżacji wnętrz polegająca na łączeniu ze sobą pozornie niepasujących do siebie elementów w gustowną i praktyczną całość.
Wykonujemy usługi w Gdańsk, Gdynia, Sopot, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Malbork, Starogard Gdański, Tczew, Białystok, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Grudziądz, Kwidzyn, Pomorskie, Trójmiasto